Podologia zajmuje się badaniem wszystkich tkanek kończyn dolnych oraz powiązaniami między nimi. Określa warunki, jakie muszą być spełnione aby kończyna funkcjonowała poprawnie. Istotnym elementem podologii jest profilaktyka oraz edukacja pacjentów w zakresie prawidłowej pielęgnacji kończyn dolnych, wspomaganie specjalistycznego leczenia, diagnoza oraz usuwanie powstałych deformacji w obrębie stóp. Najczęściej spotykane przypadki w gabinecie podologicznym to: wrastanie/wkręcanie się paznokci, modzele, odciski, brodawki, pękające pięty, grzybica stóp i paznokci, onycholiza (oddzielanie się płytki paznokcia od łożyska), stopa cukrzycowa. Wymaga to od osoby wykonującej zabieg interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu dziedzin tj. fizjologia i patologia narządu ruchu, anatomia, ortopedia, dermatologia, flebologia,, miologia, angiologia, bitrybologia czy diabetologia.

Podolog wykorzystując specjalistyczne metody i sprzęt diagnozuje, usuwa oraz zapobiega zmianom i deformacjom powstałym w obrębie stóp i kończyn dolnych. Istotnym elementem pracy podologa jest ścisła współpraca z lekarzami, m.in. dermatologiem, diabetologiem, chirurgiem, ortopedą.

Ze względu na specyfikę wykonywanych zabiegów bardzo ważna jest dbałość o zachowanie higienicznych warunków pracy, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i osobie wykonującej zabieg. Stąd też poza narzędziami zabiegowymi, gabinet wyposażony jest w autoklaw (sterylizator), myjkę ultradźwiękową do dezynfekcji oraz preparaty dezynfekujące powierzchnię i skórę.

View the embedded image gallery online at:
http://podolog.kolobrzeg.pl/podologia#sigFreeId8b93ce344a